جستجوی پیشرفته


امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶


آشنایی با جاذبه های طبیعی استان لرستان
مقالات - محتوا
چهارشنبه ، 3 آبان 1391 ، 12:58

 

آشنایی با استان لرستان

استان لرستان سرزميني زيبا با آب و هواي دلپذير و محصوردركوههاي مرتفع و صعب العبور است كه بين ۴۶درجه و۵۱دقيقه تا ۵۰ درجه و۲۲ دقيقه عرض شمالي درسلسله جبال زاگرس مياني واقع شده است. اين استان از شمال به استانهاي مركزي و همدان،از شرق به استان اصفهان، از جنوب شرقي به چهار محال وبختياري، از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استان كرمانشاه و ايلام محدود است.

استان لرستان با مساحت ۲۸۰۶۴ كيلومتر مربع در غرب كشور پهناور ايران واقع و۷/۱ درصد مساحت كشور را به خود اختصاص داده است. اين استان با بيش از ۱۶۰۰۰۰۰ نفر جمعيت ۶/۲ درصد جمعيت كشور را دارا مي باشد. بنابراين استان لرستان از حيث مساحت و نيز جمعيت رتبه چهاردهم را بين استانهاي كشور حائز گرديده است.

اشترانكوه با ۴۱۵۰ متر ارتفاع بلندترين نقطه استان لرستان است.پست ترين نقطه در جنوبي ترين نقطه استان واقع شده و ارتفاع آن از سطح دريا ۵۰۰ متر است.

بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان لرستان، داراي ۱۰ شهرستان،۲۳ شهر، ۲۷ بخش، ۸۴ دهستان و ۲۷۵۰ آبادي داراي سكنه بوده ومركز سياسي واداري آن شهر خرم آباد است.

شهرستان هاي استان عبارت اند از:خرم آباد، بروجرد،اليگودرز،دورود،ازنا،كوهدشت،دلفان، سلسله، پلدختر و دوره.


آب وهواي لرستان

استان لرستان داراي آب وهواي متنوعي است، اين تنوع از شمال به جنوب و از شرق به غرب كاملا محسوس مي باشد.

زمستان هنگامي كه در شمال لرستان برف و كولاك ادامه دارد قسمتهاي جنوبي آن داراي هوايي مطبوع و باراني است. بخشهاي غربي مانند سفيد كوه نسبت به قسمتهاي شرقي، يعني دورود و اليگودرز،نزولات جوي بيشتري دارد.

تنوع آب وهوايي در شهر هاي استان مشاهده مي شود به طوري كه خرم آباد از اعتدال زمستاني و گرماي تابستاني،بروجرد از سرماي زمستاني واعتدال تابستاني،و اليگودرز از آب وهواي بسيار سرد در زمستان و معتدل در تابستان برخوردار است.علل تنوع آب وهواي لرستان عبارتند از:

۱- موقعيت رشته كوههاي زاگرس نسبت به جهت وزش بادهاي مرطوب غربي

۲- ارتفاع نسبتا زياد اين منطقه از سطح دريا

۳- فشردگي كوهها

۴- واقع شدن در عرض جغرافيايي متوسط

۵- اثر بادهاي گرم جنوبي ايران به طوري كه اختلاف بين حداكثر و حداقل مطلق دما به بيش از ۰۸ درجه سانتيگراد رسيده است.حداكثر دماي ثبت شده ۴/۴۷ وحداقل دماي مطلق ثبت شده ۵۳- است.

تفرجگاه هاي طبيعي

۱-تفرجگاه تخت شاه

۲- تفرجگاه شيرز

۳-تفرجگاه مخمل كوه (تنگه شبيخون)

۴-تفرجگاه بابا عباس

۵-دره حوض موسي

۶-تفرجگاه نوژيان

۷-تفرجگاه شهنشاه (گوشه )

۸-تفرجگاه تنگه چمشك

 

 

معرفي آبشارهاي استان لرستان


ديگر جاذبه‌هاي طبيعي استان لرستان


آخرين ويرايش : سه شنبه ، 9 آبان 1391 ، 23:39


تابلو اعلانات

 

 

http://lstp.ir/portal/templates/rayka/img/INSTP.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 پیوندها


نظرسنجی
نظر شما درباره عملکرد پارک چیست؟
 

تقویم

اوقات شرعی